GENEL

WordPress 5.7

WordPress 5.7 sürümüne adım atın.

Bu yeni sürümle, düzenleyici renkleri temizler. Daha önce yapamadığınız birkaç yerde çalışmanıza yardımcı olur; en azından kodlamaya girmeden veya bir profesyoneli işe almadan. Yazı boyutlarını değiştirmek gibi en çok kullandığınız kontroller daha fazla konumda, tam da ihtiyaç duyduğunuz yerde. Ve tam yükseklikte resimler gibi basit olması gereken düzen değişikliklerinin yapılması daha da kolay hale gelir.

Artık editörün kullanımı daha kolay

Daha fazla yerde yazı tipi boyutu ayarlama: artık, liste ve kod bloklarında yazı tipi boyutu kontrolleri tam ihtiyacınız olan yerde. O tek değişikliği yapmak için artık başka bir ekrana gitmek yok!
Yeniden kullanılabilir bloklar: Çeşitli iyileştirmeler, yeniden kullanılabilir blokları daha kararlı ve kullanımı daha kolay hale getirir. Ve şimdi Güncelle düğmesine tıkladığınızda yazıyla birlikte otomatik olarak kaydedilirler.

Ekleyici sürükle ve bırak: Blokları ve blok modellerini ekleyiciden doğrudan yazınıza sürükleyin.

Özel kod yazmadan daha fazlasını yapabilirsiniz

Tam yükseklikte hizalama: Hiç manşet bloğu gibi bir bloğun tüm pencereyi doldurmasını istediniz mi? Şimdi yapabilirsiniz.
Buttons block: now you can choose a vertical or a horizontal layout. And you can set the width of a button to a preset percentage.
Social Icons block: now you can change the size of the icons.

Tek bir tıklamayla HTTP’den HTTPS’ye

Şu andan itibaren, bir siteyi HTTP’den HTTPS’ye geçirmek tek tıklamayla yapılan bir harekettir. Geçiş yaptığınızda WordPress, veritabanı URL’lerini otomatik olarak güncelleyecektir. Artık avlanmak ve tahmin etmek yok!

Yeni Robots API’si

Yeni Robots API, filtre yönergelerini robots meta etiketine eklemenize olanak tanır ve API, varsayılan olarak max-image-preview: large yönergesini içerir. Bu, arama motorlarının daha büyük resim önizlemeleri gösterebileceği anlamına gelir ve bu da trafiğinizi artırabilir (site halka açık değil olarak işaretlenmedikçe).

JQuery 3.5.1 güncellemesinden sonra devam eden temizlik

Yıllar boyunca jQuery, temel araçların yapamayacağı şeylerin hareket etmesine yardımcı oldu; ancak bu değişmeye devam ediyor ve jQuery de öyle.

5.7’de jQuery, konsolda daha az mesajla daha odaklanmış ve daha az müdahaleci hale geliyor.

Iframeleri geç yükleyin

Now it’s simple to let iframes lazy-load. By default, WordPress will add a loading="lazy" attribute to iframe tags when both width and height are specified.

Daha fazlası için alan rehberine bir bakın!

Son WordPress Alan Rehberini inceleyin. Bu rehberde her değişiklik ile ilgili bilmek isteyebileceğiniz geliştirici notlarını bulabilirsiniz. WordPress 5.7 Alan Rehberi.

İnsanlar 3’e ayrılır; Gerçekten başarılılar, başarılıyım diye geçinenler ve başarılı insanlar üzerinden geçinenler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir