HABER

27 Yıl Önce Dondurulan Embriyodan Doğan Bebek Rekor Kırdı

Bir aylık Molly Gibson, daha önce üç yaşındaki kız kardeşi Emma’ya ait olan rekoru kırdı. Molly Gibson, bu yılın Ekim ayında dünyaya geldiğinde, yaşam yolculuğuna aslında 27 yıl önce başlamıştı.

Molly’nin embriyosu Ekim 1992’de donduruldu ve Tina ve Ben Gibson çifti Şubat 2020’de evlat edinmeye karar verene dek öyle kaldı.

Molly’nin en uzun süre dondurulmuş, doğumla sonuçlanan embriyo alanında rekor kırdığına inanılıyor. Bir önceki rekor da 3 yaşındaki kızkardeşi emma’ya aitti.

Anne Tina Gibson “Sevinçten havalara uçuyoruz. Hala boğazım düğümleniyor. Beş yıl önce bana bir değil, iki kız çocuğu sahibi olacağımı söyleseniz delirdiğinizi söylerdim” diyor.

Çift, Gibson’ın anne ve babasının yerel bir haber kanalında embriyo evlat edinilmesi hakkındaki bir haberi izlemesinden önceki beş yıl boyunca bebek sahibi olmaya çalıştı.

29 yaşındaki Gibson “Hikayemizi paylaşmamızın nedenlerinden biri de bu. Anne ve babam haberlerde bunu görmeseydi, bu noktada olmazdık” diyor.

İlkokul ögretmeni Gibson ve 36 yaşındaki siber güvenlik uzmanı, tüp bebek tedavisi gördükten sonra embriyolarını kullanmamaya karar veren ve daha sonra bağışlayan çiftlerden alınan embriyoları depolayan Ulusal Embriyo Bağış Merkezi (NEDC) ile bağlantıya geçti.

Gibson gibi aileler, bu merkeze bağışlanan kullanılmamış embriyoları evlat edinip, genetik olarak kendileriyle bağlantılı olmayan çocuklar dünyaya getirebiliyor. NEDC’ye göre ABD’de şu anda bir milyon kadar dondurulmuş insan embriyosu bulunuyor.

İlk embriyoyu evlat edinmesinden sonra Gibson, ilk kızı Emma’yı 2017’de dünyaya getirdi. Gibson çocuk sahibi olmak için dua ederek uykusuz geçirdiği geceleri, annelik görevini yaparken uykusuz kaldığı gecelerle değiştirdi. Gibson “En güzel yorgunluk ve tükenmişlik” diyor.

17 yıl önce kurulan NEDC, 1000’den fazla embriyo evlat edinilmesi ve doğumda rol oynadı. Şu anda kuruluş yılda 200’den fazla transfer gerçekleştirdi. Aileler normal evlat edinme sürecindeki gibi “kapalı” ya da bağışçı aileyle bir şekilde iletişim kurabilecekleri “açık” evlat edinme seçeneklerinden birini tercih ediyor.

Benzer Yazı :   Son dakika! Muharrem İnce istifa kararını duyurdu: CHP artık bir tabeladan ibaret, yollarımı ayırıyorum

Çiftlere 200 ila 300 bağışçı profili ve bağışı ailenin demografik sicili sunuluyor.

Gibson çiftinin çocukları Molly ve Emma genetik kardeşler. Her iki embriyo da, anne Tina Gibson bir yaşındayken, 1992’de oluşturulup, birlikte donduruldu.

NEDC’ye göre, dondurulmuş embriyoların raf ömrü sonsuz. Ancak zaman aralığı teknolojinin yaşıyla sınırlı. IVF tedavisinden sonra dondurulan embriyodan ilk bebek 1984’te Avustralya’da dünyaya gelmişti.

ENG : One month old Molly Gibson broke the record previously owned by her three-year-old sister Emma. When Molly Gibson was born in October of this year, she actually started her life journey 27 years ago.

Molly’s embryo was frozen in October 1992 and remained so until the Tina and Ben Gibson couple decided to adopt in February 2020.

Molly is believed to have set a record for the longest frozen, resulting embryo field. The previous record belonged to his 3-year-old sister emma.

Mother Tina Gibson says, “We are soaring. I still have a knot in my throat. If you told me five years ago that I would have not one, but two daughters, I would have said you were crazy.”

The couple tried to have a baby for five years before Gibson’s parents watched a report about embryo adoption on a local news channel.

“That’s one of the reasons why we share our story. If my parents hadn’t seen it on the news, we wouldn’t have been at this point,” says Gibson, 29.

Primary school teacher Gibson and the 36-year-old cybersecurity expert contacted the National Embryo Donation Center (NEDC), which decided not to use their embryos after receiving IVF treatment and then stored embryos from couples who donated them.

Benzer Yazı :   IMDb – Kasım En Popüler Filmleri

Families like Gibson can adopt unused embryos donated to this center and give birth to children who are not genetically linked to them. There are currently as many as a million frozen human embryos in the US, according to the NEDC.

After adopting the first embryo, Gibson gave birth to her first daughter, Emma, ​​in 2017. Gibson replaced sleepless nights, praying for a child, with nights of sleeplessness while doing motherhood. “The finest fatigue and exhaustion” says Gibson.

Founded 17 years ago, NEDC has played a role in more than 1000 embryo adoption and birth. Currently, the organization has made more than 200 transfers a year. Families choose one of the “closed” adoption options, as in the normal adoption process, or “open” where they can somehow communicate with the donor family.

The couples are presented with 200 to 300 donor profiles and the donation family demographic record.

Gibson couple’s children Molly and Emma are genetic brothers. Both embryos were created and co-frozen in 1992, when mother Tina Gibson was one year old.

According to the NEDC, frozen embryos have an endless shelf life. But the time frame is limited by the age of the technology. The first baby from an embryo frozen after IVF treatment was born in Australia in 1984.

3 Aralık 2020 - 14:35

İnsanlar 3’e ayrılır; Gerçekten başarılılar, başarılıyım diye geçinenler ve başarılı insanlar üzerinden geçinenler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir